İsme Göre Aşk Haritası

kalpİsme Göre Aşk Haritası

İsminizin ilk harfi çok şeyinizi ele veriyor olabilir. Özellikle aşk ve cinsel hayatınızda nasıl biri olduğunuzu merak ediyorsanız aşağıdaki bilgiler size yardımcı olabilir. Tabii aşk yaşamını merak ettiğiniz belli kişiler de olabilir. Onların sadece ismini bilmeniz, merakınızı gidermek için yeterli.

A'LARA HAREKET LAZIM: İlla da ilişkilerinizde romantizm diye tutturduğunuz söylenemez! Daha çok aksiyonla ilgilisiniz. Hareket lazım size, hareket. Üstelik uğraştığınız her şeyde. Flört edecek kadar sabırlı değilsiniz. Ama dobralığınıza söyleyecek hiçbir şey yok. Eşiniz çok çekici olmalı. Özellikle fiziksel yönden. Çünkü siz buna çok önem verirsiniz.

Aşk Nedir?

kalpAşk Nedir?

Aşk tohumu gönülde ekilen ve  sonra bütün beden kaplayan bir sarmaşık, bütün tecellileri kuşatan bir canlılıktır. Aşk kişinin meşrep ve mertebesine göre kategorize edilebilen bir dünyadır. İlahi, beşeri, mecazi, platonik... içine girildiğinde çıkılmak istenmeyen bir dünya gibidir. Ne var ki o bahçeye girmek için gerekli olan yol azığı acıdan ibarettir. Aşk’ı tanımlayacak en  büyük kelime de ‘acı’dır. Eğer acıyı tattırmıyorsa o aşk değildir. Aşka tutulan insan acıyla mutlu olur. Zaten gerçek mutluluk da acıyla tadılandır. Çünkü bu kalıcı olandır, derindir.

Sevmek Nedir?

kalp Sevmek Nedir? kalp

Sevmek inanmaktır. Sevmek yaşamaktır. Sevdiğini kendisi gibi, kendisinden de çok duyumsamaktır. Sevmek sevdiği olmaktır. Sevmekte ikilikler kalkar, bir olmalara gidilir. İki ten, iki kalp, iki gönül yoktur sevgide. Tek bir kalp olunur, tek bir yürek olunur. Sevmek paylaşmaktır. Sevdiğiyle sevdiğini paylaşmaktır. Sevdiğiyle kalbini bölüşmektir sevmek. Ki tek kalp olunsun.

Sevmek

kalpSevmek

Kişi sevdiğiyle olmak ister! Sevdiğinin hâliyle hallenir... Sevgisi kadarıyla, onunla yaşar! Sevginin ne olduğunu tam olarak bilemediğimiz için, çoğunlukla, "beğeni" ile "sevgi"yi birbirine karıştırırız. "Beğeni" yanında "sahip olma" arzusuyla açığa çıkar! Bir nesneden hoşlandığında, beğendiğin şeye sahip olmak ve üzerinde tasarruf edebilmek arzusuyla yaşarsın... Bu tüm mahlûkatta çok yaygın bir duygudur! Kimi, beğendiğini cebine sokar; kimi beğendiğine tasma takıp yanında taşıyarak onunla hava atmak ister; kimi yakalayıp inine sürükler... Her mahlûk yaradılış fıtratına göre, beğendiği üzerinde tasarruf etmek ister. "Sevmek" ise bundan çok farklıdır.

Sevgi Eylemi

kalpSevgi Eylemi

Sevmek için o kadar fırsatımız olmasına karşın dünyada o kadar az sevgi vardır ki. İnsanlar yalnız ağlamakta, yalnız ölmekteler. Çocuklara kötü muamele edilmekte, yaşlılar son günlerini sevecenlik ve sevgiden uzak geçirmektedirler. Sevgi gösterisine bu kadar çok ihtiyaç olan bir dünyada, yaşamımızdaki insanlara sadece sıcak bir kucaklama yada uzatılan bir elden daha karmaşık olmayan bir hareketle yardım edecek büyük bir gücümüz olduğunu, anlamak çok önemlidir.

Aşk Anlamaktır

kalpAşk Anlamaktır

"Aşk bir başkasını yaşamaktır." der Balzac. Bir başkasını yaşayamazken binlerce insanı anlamanın imkansızlığı ortada.

Biz bir tek kişiyi bile yaşayıp, anlayamıyorsak bizi de kimse anlamaz. Aşk anlamaktır. Anlamazsak sadece bir kişiye kölelik ya da egemenlik haline dönüşür. Size sevgi, hoşgörü ve zarafet sunmayan aşkı bırakın. Çünkü aşk yaşamı kolaylaştıracak bir akıntı olmalıdır. Azgın bir anafor değil; sonunda herkesin boğulduğu. Aşk bir zarafet ve inceliktir.

Esintiler / Anlık Duyumlar

kalpESİNTİLER / Anlık Duyumlar

 

Binlerce göz bakıyordu sanki ona. Oysa umarsız ve amaçsız öyle bakıyordu dalgın dalgın denize ya da ormana. Nerde olduğunun hiç önemi yoktu. Avcuna aldığı yüreğinin gözyaşlarını bile silemiyor, öyle bakıyordu. Neden, dedi...

Esintiler / Bu mu Özlemek?

kalpEsintiler / Bu mu Özlemek? 

Sadece sana bir merhaba demek istedim; sesin, ruhuma ilaç oldu. Gözlerini göremesem de, ellerini tutamasam da biliyorum ki gül yüzünde izim var. İçimde senden kalan sözlerle kapatıyorum gözlerimi, diyemediklerimi düşlüyorum.

Esintiler / Olay Bu

kalpEsintiler / Olay Bu

Bugün yüreğime sordum seni nerde diye... Delisin, dedi. O, hep orda. Oysa zaman zaman sensizliğin zincirleri zorluyor damarlarımı ve sen diye diye ölmek istiyorum. Nedensizmiş sevdaların kaynağı, biliyor musun? Öyle bir rüzgar esermiş sam yeli misali, gelir kucağına otururmuş aşk, gülen gözleriyle ve sen, ne olduğunu anlayamaz, sarsılırmışsın fırtınadaki gemi gibi. İşte buymuş aşk misafiri...